Hogyan kezdtem el meséket írni?
Kedves mesekedvelők!
Kovalovszki Zoltán vagyok, Makaramuki mesevilágának megálmodója. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán diplomáztam angol és orosz nyelv- és irodalom szakokon, majd az államigazgatás különböző területein dolgoztam. Az irodalom mindig közel állt hozzám, rengeteget olvastam, de a hivatásszerű írás sokáig nem vonzott. Hogyan születtek meg akkor Makaramuki meséi?
Hát… az úgy volt… egyszer volt… tán igaz sem volt…, de mégis igaz lehetett, mert amikor a fiaim óvodás korba értek, eljött a kötelező esti mesélés ideje. Egy idő után azonban a napi munkából fáradtan hazaérve nem nagyon volt kedvem a hagyományos mesekönyvekből felolvasni, még olyan is megtörtént,
hogy belealudtam. 🙂 Érdekesebbnek, és személyesebbnek látszott, ha magam találok ki meséket.
Ránéztem a gyerekekre, és… hopp! – egyszeriben megszületett Makaramuki, a kíváncsi óvodás. Hogy miért éppen Makaramuki lett a főhős neve? A gyerekeim mindig mozgó, kis mukik voltak, így rögtön adódott a Muki név, de az önmagában nem valami különleges, kellett tehát egy mesés, varázslatos jelző:
– Abrakadabra… abraka… makara… – kísérletezgettem. – Ez az! Makara… Makaramuki! Elsőre kicsit furcsa, mégis egyedi, könnyen kiejthető és megjegyezhető. Jó lesz!
A többi már könnyen ment: a fiúk kis piros széke átváltozott Beszélő Székké, majd egymás után életre keltek az ismerős tárgyak, növények és állatok. A történetek elvarázsolták a gyerekeket, és esténként mindig felhangzott a „Papa, mesélj Makaramukit!” felszólítás. Lelkiismeretes apukaként igyekeztem úgy alakítani a kalandokat, hogy ne csak szórakoztassanak, hanem segítsenek is a gyereknevelésben. Fúróka, a fognyűvő manó, Nyafogó Pali, és a többiek szófogadóan elvégezték nemes feladatukat, örökre bevésődve a gyerekek fejébe.
Azután alig pislantottam kettőt, egyszer csak felgyorsult az idő, a fiúk kinőttek a mesélésből, a mesék háttérbe szorultak, hogy “majd egyszer” leírásra kerüljenek. Ez az idő 2015-ben jött el, ekkor újra hívni kezdett Makaramuki mesevilága. A régi történeteket újakkal egészítettem ki, és 2016 novemberében megjelent a Makaramuki és a Beszélő Szék kalandjai című mesekönyvsorozat első része. A kedvező fogadtatástól hajtva a számítógép billentyűzetéből egymás után ugrottak ki az új meseszereplők, hogy barátságokat kössenek, és nekivágjanak a kalandoknak. 2017 augusztusában megjelent a második rész – Cukika megérkezik –, 2018 novemberében a Sápadtváros, 2019 márciusában a Nyári emlékek, és végül 2023 decemberében az ötödik rész, A zsiráf, az orrszarvú és a vidám kismalac.
A mesék írásakor többször előfordult, hogy egy-egy szereplő versben, mondókában kívánta közölni a mondanivalóját. Ez adta az ötletet egy modern nyelvezetű és Makaramuki mesevilágához kapcsolódó mondókás könyv megalkotásához. A Makaramuki mondókás könyve – Buksi maci, altass el… című könyv, mint az első mesekönyv kistestvére helyet kért magának a polcon.
Jó mesélést, mondókázást mindenkinek!